XV Ogólnopolski Turniej o Puchar Pana Cogito

W niedzielę 10 grudnia 2023r w Hali Milenium w Kołobrzegu rozegrany został XV Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Pana Cogito. Zawody uroczyście otworzyła Pani Anna Mieczkowska - Prezydent Miasta Kołobrzeg, życząc wszystkim jak najlepszych partii i miłych wrażeń z pobytu w naszym pięknym mieście. Celem turnieju, obok propagowania i popularyzacji szachów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, jest też upamiętnienie twórczości Herberta. Właśnie ten poeta jest patronem turnieju, bo ma dla szachisty przesłanie, jest symbolem myślenia, rozwijania umysłu. Sylwetkę poety przybliżył wszystkim zawodnikom Pan Wojciech Czaplewski.

Jak wspominaliśmy nasz turniej rozgrywany jest po raz XV, ale w tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się aby rywalizacja odbyła się w dwóch grupach: dla dzieci do lat 12 oraz w grupie Open.
    W turnieju dla młodzieży bezkonkurencyjny okazał się zawodnik Solnego Grzybowo – Piotr Werema, który wygrał wszystkie swoje 9 partii !!! Co godne podkreślenia była to grupa do lat 12, a Piotr niedawno skończył dopiero 8 lat – wielkie brawa. Drugie miejsce w tej grupie z dorobkiem 7,5 punktu zdobyła Oliwia Smagała – Grad Polanów, a trzecie Miłosz Duda – Husaria Biesiekierz. Kolejne miejsca w turnieju dla dzieci zajęli: Szymon Wącior – Solny Grzybowo, Alan Rajtart – Grad Polanów, Julian Sakwa – Skoczek Choszczno, Zofia Hołubowska – Gryf Szczecin, Martyna Sakwa – Skoczek Choszczno, a pierwszą dziesiątkę zamknęły dwie zawodniczki Solnego Grzybowo: Hanna Pawlik i Armine Karaperyan.

W grupie open walka była bardzo wyrównana i do ostatniej rundy ważyły się losy wygranej. Po rozegraniu 9 rund dwoje zawodników: Nikita Semenukha z klubu KS Olimpijczyk Kwakowo oraz Maciej Kowalski z Solnego Grzybowo mieli 7,5. O ostatecznej kolejności musiała więc zadecydować punktacja pomocnicza, którą o 0,5 punktu wyższą miał Nikita Semenukha i to on został triumfatorem XV turnieju o Puchar Pana Cogito. Podium z dorobkiem 7 punktów uzupełnił Pan Arkadiusz Piotrowski z Warszawy. Kolejne miejsca zajęli: Pan Ryszard Sokołowski – Hetman Koszalin, który był jednocześnie najlepszym w grupie seniorów. Miejsce piąte zdobył Miłosz Rogala - Solny Grzybowo a szósty był Dzmitry Aniskevich ze Słupska. Najlepszą kobietą w turnieju została Pani Nadzieja Jezikowska z UKSz Skoczek Choszczno. Najlepszy do lat 15 w grupie open został zaś zawodnik Solnego Grzybowo – Wojciech Cirin.