Dobry występ Julii na Mistrzostwach Świata

W dniach 16 – 31 października 2018 r.,  Porto Carras w Grecji było światową stolicą juniorskich szachów. Odbywały się tam Mistrzostwa Świata Juniorów w trzech kategoriach szachowych : błyskawicznych, szybkich i klasycznych  do 14,16 i 18 lat.
    Nasz kraj reprezentowało 18 szachistów, którzy wcześniej musieli uzyskać prawa startu w imprezie najwyższej rangi w tym roku. Wśród reprezentantów Polski po raz kolejny znalazła się zawodniczka Gminnego Klubu Szachowego Solny Grzybowo Julia Antolak, która wzięła udział we wszystkich trzech turniejach.

Największy sukces osiągnęła zdobywając piąte miejsce na świecie w szachach błyskawicznych – jest to świetny wynik, na który Julia pracowała wiele lat. Doskonale zagrała również w mistrzostwach w szachach klasycznych, gdzie zajęła wysokie 12 miejsce. W całym turnieju  przegrała tylko jedną  - ostatnią partię, przed którą miała realne szanse na pozycję medalową. W długiej i zaciętej walce niestety uległa zawodniczce z Indii. Wcześniej mogła zmierzyć się z reprezentantkami  między innymi z Wietnamu, Chin czy Iraku. W zawodach tych zdobyła 7 punktów w 11 rozegranych partiach, w których 4 wygrała, 6 zremisowała i 1 przegrała.  W sumie w Mistrzostwach Świata uczestniczyło około 600 zawodników z całego globu, a w Julii kategorii wiekowej startowały  83 dziewczyny do lat 18. W szachach szybkich Julia zajęła 13 miejsce.

Należy podkreślić, że tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów zostały zorganizowane w sposób perfekcyjny. Organizatorzy zadbali o dobre warunki mieszkaniowe oraz znakomite jedzenie. Okolice Porto Carras pozwalały na zrelaksowanie się po ciężkich partiach i spokojne przygotowania do kolejnych.

Były to już ostatnie mistrzostwa Julii w wieku juniorskim. Przez około 12 lat przygody z szachami zdobyła wiele medali Mistrzostw Polski oraz Europy, zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Od 12 – go roku życia była systematycznie powoływana do elitarnego grona juniorów biorących udział w zajęciach Młodzieżowej Akademii Szachowej. Reprezentowała Polskę na wielu zawodach rangi mistrzowskiej i nie tylko. Grała między innymi w Republice Południowej Afryki, Portugalii, Francji, Urugwaju, Anglii, Chorwacji, Czarnogórze czy Rumunii, gdzie starała się jak najlepiej reprezentować biało – czerwone barwy.  Jest na pewno  najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii  Gminnego Klubu Szachowego. Zamierza  ona nadal  kontynuować swoją przygodę z szachami, ale od stycznia 2019 r. już jako seniorka.