Solniacy zdominowali turniej o Puchar Pana Cogito

Zawodnicy Klubu Solny  Grzybowo zajęli całe podium w IX Turnieju o "Puchar Pana Cogito", a trofeum po raz pierwszy w historii trafiło do rąk kobiety - Julii Antolak brązowej medalistki Mistrzostw Europy sprzed kilku dni, która potwierdziła wysoką formę, nie przegrywając żadnej partii w turnieju. Julia z 7,5 punktami zajęła pierwsze miejsce a tuż za nią uplasowali się jej klubowi koledzy Maciej Kowalski i  Kacper Karwowski z 7 punktami.
    W sobotę 10 października 2015r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Kołobrzegu rozegrano IX Ogólnopolski Turniej Szachowy o „Puchar Pana Cogito”.  Zawody  były poświęcone pamięci jednemu z największych polskich poetów XX wieku – Zbigniewa Herberta. Celem turnieju szachowego, obok propagowania i popularyzacji szachów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, jest też upamiętnienie twórczości Herberta. Właśnie ten poeta jest patronem turnieju, bo ma dla szachisty przesłanie, jest symbolem myślenia, rozwijania umysłu. Zawody rozpoczęła krótka część artystyczna ku czci „Poety Poetów” przygotowana przez Wojciecha Czaplewskiego. Uroczystego otwarcia turnieju dokonali Pani Anna Mieczkowska - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Pan Jacek Woźniak - Zastępca Prezydenta Miasta Kołobrzeg.  W zawodach wzięło udział aż 68 zawodników, oprócz miejscowych graczy pojawili się goście ze Szczecina, Koszalina, Sławna, Choszczna, Połczyna-Zdroju, Gryfic, Świnoujścia, Dziwnowa, Gościna i wielu innych miejscowości.
    Jak już wspomnieliśmy na początku nasi miejscowi zawodnicy nie byli zbyt gościnni i zajęli trzy pierwsze miejsca. Kolejnymi w zawodach byli: Tobiasz Smal - UKS Szach Gryfice, Mirosław Mielczarski - Hetman Politechnika Koszalińska, Maciej Wącior - Solny Grzybowo, Gracjan Grzesik - Hetman Politechnika Koszalińska ,Wiesław Piłat - Hetman Politechnika Koszalińska, Krzysztof Kapral - Goniec Kluczbork a pierwszą dziesiątkę zamknął Zbigniew Mielczarski ze Sławna.
    Klasyfikację do lat 10 wygrał - Gracjan Grzesik - Hetman Politechnika Koszalińska, do lat 12 wśród dziewcząt najlepsza była Julia Nowicka - Solny Grzybowo, a wśród chłopców Miłosz Rogala również z Solnego. Do lat 14 wygrał Jan Ciesielski - OPP Neptun Kołobrzeg, a wśród seniorów powyżej 60 lat Pan Ryszard Mrozewicz ze Świnoujścia.
    Rozpiętość wieku zawodników była ogromna bo najmłodszymi zawodniczkami były 7 letnie siostry Julia i Hanna Byszewskie a najstarszym 84 letni Pan Jan Dajerling, który przyjechał do Kołobrzegu aż ze Świnoujścia i z 4 punktami uplasował się na 43 pozycji wśród 68 startujących zawodników.
    Nagrody w turnieju ufundowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Miasto Kołobrzeg, Panią Katarzynę Pechman - Dyrektor Herbertiady, Firmę Almako, oraz Klub Szachowy Solny. - za co wszystkim w imieniu szachistów dziękujemy.