Julia brązową medalistką Mistrzostw Europy

Piętnastoletnia Julia Antolak zawodniczka Gminnego Klub  Szachowego Solny Grzybowo zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów w Szachach w chorwackim Porecu.
    Był to już piąty z kolei start Julii w międzynarodowych zawodach tej rangi, ale po raz pierwszy stanęła ona na  podium. Już w czasie ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Durbanie (Republika Południowej Afryki) nasza szachistka spisywała się znakomicie niestety słaby finisz pozbawił ją wówczas medalu.

Do Chorwacji pojechali najlepsi młodzi  szachiści   z 41 krajów starego kontynentu. Wśród nich była bardzo liczna, bo licząca aż 53- je zawodników reprezentacja naszego kraju. Tylko dwie Polki stanęły na podium Mistrzostw - w grupie D - 18 srebrny medal zdobyła Ewa Harazińska reprezentująca KMKSzach VICTORIA KOMPLEXBUD, oraz w  grupie D - 16 kołobrzeżanka reprezentująca Gminny Klub Szachowy Solny Grzybowo. Należy podkreślić, że obydwie zawodniczki są z młodszego rocznika, czyli w przyszłym roku mogą reprezentować nasz kraj w tych samych kategoriach wiekowych. Do ich ogromnego sukcesu przyczynili się  pracujący z nimi trenerzy: GM Andrej Maksimenko (E.Harazińska) oraz GM Aleksander Miśta i IM Witalis Sapis (J. Antolak)

Grupa dziewcząt do lat 16 była bardzo silnie obsadzona przez czołówkę najlepszych szachistek z Europy, ale jak zawsze pierwsze miejsca startowe w większości zajmowały reprezentantki Rosji i jej byłych republik. Julia według międzynarodowego rankingu ELo miała 23 numer startowy. Cały turniej walczyła dzielnie przegrywając tylko dwie partie ze zdobywczynią złotego medalu reprezentującą Holandię Anną- Mają Kazarian i Iriną Drogovoz z Rosji oraz jedną remisując z koleżanką z reprezentacji Polski Anną Karykowską (Miedź Legnica). Julka zdobyła łącznie 6,5 pkt.i drugie miejsce przegrała tylko punktacją dodatkową.

Należy podkreślić, że nasza zawodniczka wielokrotnie wcześniej udowadniała , że należy do czołówki polskich juniorek - wielokrotnie zdobywała medale Mistrzostw Polski w szachach klasycznych, szybkich czy błyskawicznych. Była słuchaczką Młodzieżowej Akademii Szachowej i od wielu lat systematycznie dużo trenuje.

Oprócz jej niewątpliwego talentu i pracowitości ważne jest również zaangażowanie wielu osób i instytucji wspierających zawodniczkę w czasie zagranicznych wyjazdów takich jak Gmina Kołobrzeg, Gmina Miasto Kołobrzeg, Bank Zachodni WBK I O/ Kołobrzeg, oraz firmom  Elektro-Eko oraz Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej w Kołobrzegu.

Zawodniczka oraz jej rodzice pragną także podziękować wszystkim przyjaciołom oraz sympatykom talentu Julii, którzy przez całą jej szachową przygodę kibicują młodej zawodniczce, wspierają dobrym słowem i nie szczędzili jej gratulacji i sms-ów po jej sukcesie.